. Біликівський навчально-виховний комплекс - Антибактеріальні властивості деяких лікарських рослин
Біликівський навчально виховний комплекс Миргородської районної ради
Понеділок, 25.06.2018, 07:17
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гість | RSS

Меню сайту

Наше опитування
Ваш найулюбленіший предмет?
Всього відповідей: 125
Нова Українська Школа
Національна дитяча гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія
» Цей день в історії

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ

ЕКОЛОГО-ПРИРОДНИЧОГО ГУРТКА «ЗЕЛЕНІ РОБІНЗОНИ» МИРГОРОДСЬКОЇ РАЙСЮН ПРИ БІЛИКІВСЬКОМУ НВК

НА ТЕМУ: «АНТИБАКТЕРІАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ ДЕЯКИХ ЛІКАРСЬКИХ РОСЛИН»

 

Цілі: розширити знання учнів про цілющі властивості деяких рослин, формувати уявлення про антибактеріальні властивості деяких лікарських рослин, їх дію на живий організм; розвивати вміння правильно і критично оцінювати свою поведінку в природі, активність та самостійність; виховувати внутрішню культуру гуртківців, відповідальне ставлення до природних об’єктів, любов та бережливе ставлення до природи, сприяти екологічному та валеологічному вихованню.

Обладнання: слайди мультимедійної презентації, відеоматеріали за темою заняття, схеми, рисунки, фотокартки із зображенням лікарських рослин, таблиці, визначники рослин, фотоальбом «Лікарські рослини с. Білики та його околиць».

Базові поняття й терміни:  штами мікроорганізмів, стафілококи, стафілококова інфекція, екстракт, настоянка, фракції кислотного і фенольного характеру, антимікробна дія рослин, ароматичні гіркоти, ефірна олія, антисептичні препарати.

Тип заняття: комбіноване.

Девіз: «Природа – це казка навколо нас, яку треба читати серцем!».

В. Сухомлинський

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний етап

        Привітання, перевірка присутніх, готовності школярів до заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Керівник гуртка. Давайте пригадаємо, які види лікарських рослин вам відомі. Для цього я пропоную вам відповісти на питання вікторини:

 1. Які лікарські рослини відомі серед представників родини Айстрові? (Ромашка лікарська, пижмо, деревій, кульбаба, полин, нагідки, ехінацея, череда, чорнобривці, цмин).
 2. Які лікарські рослини відомі серед Лілійних? (Конвалія травнева, пізньоцвіт).
 3. Які Бобові є лікарськими рослинами? (Буркун лікарський, солодка).
 4. На які вітаміни багаті листки й цибулини часнику? (Вітамін С (аскорбінова кислота)).
 5. Які представники родини Розові є лікарськими рослинами? (Шипшина, малина, глід).
 6. Сиропи та полівітамінні препарати якої рослини використовують у разі гіпертонії, для лікування хвороб печінки, жовчного міхура, нирок? (Шипшини).
 7. В якій рослині, що росте в Україні, міститься найбільша кількість вітаміну С? (Шипшина).
 8. Ця рослина підсилює природні захисні сили організму, робить його стійким до основної частини різних бактерій і патогенних мікроорганізмів. Її вплив можна порівняти зі впливом антибіотиків широкого спектру дії, від неї гинуть віруси, бактерії, грибки та глистові інвазії. (Часник).

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Керівник гуртка. За програмою ми продовжуємо вивчати тему лікарських рослин України. Наше заняття присвячене вивченню лікарських рослин Полтавщини.

         Повідомлення вихованцям теми, мети та завдань заняття.

IV. Вивчення нового матеріалу

Керівник гуртка. Використання антибактеріальних препаратів не лише не виправдало покладених надій, але й створило ряд нових проблем, які потребують невідкладного вирішення. Це, насамперед, високі темпи набування патогенною мікрофлорою антибіотикорезистентності. В основі цього процесу лежить безконтрольне і часто недостатньо аргументоване застосування антибіотиків у клінічній практиці.  До небажаних і в той же час поширених наслідків антибіотикотерапії відносяться: алергічні реакції і прямий токсичний вплив антибактеріальних препаратів на макроорганізм, який розвивається у зв’язку з органотропною фармакодинамічною дією. Саме тому багато синтетичних протимікробних засобів не було впроваджено в клінічну практику, а частина з існуючих має досить обмежене застосування.

       Таким чином, на сьогодні є всі підстави для пошуку нових джерел протимікробних засобів, одними з яких можуть бути екстракти з рослин. Деякі складові компоненти рослинних екстрактів за хімічною структурою подібні до фізіологічно активних речовин організму (гормонів, вітамінів, ферментів). Саме тому такі природні ліки більш активно включаються в біохімічні процеси людського організму, ніж ліки синтетичні, що є чужими для організму. Біологічно-активні речовини (БАР) рослинного походження з антибіотичними властивостями використовують для лікування хвороб, спричинених стафілококом (від найтяжчих, генералізованих форм до легких: сепсис, пневмонія, менінгіт, абсцеси внутрішніх органів, ентероколіт, ендокардит,гінекологічні захворювання, стафілококова інфекція із скарлатино подібним синдромом, гнійно-запальні захворювання шкіри, м’яких тканин.

       Рослинні екстракти, витяжки готують з різних частин рослин (листків, стебел, квіток, коренів, кори). У якості розчинників використовують спиртові розчини (40%, 70%, 90%), ацетон. Найкращу антимікробну дію проявляють 90% етанольні, а також ацетонові екстракти. (Демонстрація відео).

        Наявність протимікробних речовин властива багатьом рослинам.  В більшості випадків антимікробні препарати отримані лише із поодиноких видів однієї родини, але є родини, у яких налічується значно більше таких видів, що можуть бути джерелом для отримання цих речовин.

        Так, наприклад, найбільше протимікробних препаратів отримано із рослин родини Складноцвітих (Astraceae), дещо менше з родини Розових (Rosaceae), Лілійних (Liliaceae). (Демонстрація слайдів презентації).

         Давайте з’ясуємо, які лікарські рослини мають добре виражені протимікробні властивості та ознайомимося з біолого-екологічними особливостями цих рослин.

Учень 7. Омела біла (Viscum album) – «чагарник на деревах», «пташиний клей» - це напівпаразит, що росте на листяних деревах і водночас цінна лікарська рослина. Екстракт листя цієї рослини антимікробну та кровоспинну дію. Рослинний екстракт трави омели білої пригнічує ріст близько 46% штамів стафілококів.

Керівник гуртка. Усі рослини, що мають добре виражені антибактеріальні властивості мають фракції фенольного та кислотного характерів.

       Досить високу протимікробну активність мають деревій, буркун, сушениця болотна, гірчак зміїний, звіробій, м’ята перцева, евкаліпт, полин звичайний, кермек широколистий, гінкго дволопатеве, гринделія розчепірена, біота східна, сіверсія гірська. (Демонстрація слайдів презентації).

Учень 1. Буркун лікарський (Melilotus officinalis)це дворічна кормова трав’яниста рослина, що належить до родини Бобові. (Демонстрація слайдів презентації). Зростає на луках, узліссях та в степах по всій території України. Квітка цієї рослини жовтого кольору. Буркун жовтий, або лікарський – цінний медонос та лікарська рослина.

Учень 6. Полин гіркий (народна назва: полин справжній, полин польовий, дикий перець, полин звичайний) (Artemisia absinthii L) – цінна лікарська рослина. Варто зазначити, що трава полину гіркого містить 0,5 – 2 % ефірної олії, до складу якої входить туйіловий ряд вуглеводів. Окрім того, з трави виділяють флаваноїд артементин (артемазетин), дубильні речовини, органічні кислоти, каротин та аскорбінову кислоту. Оскільки полин гіркий відноситься до групи ароматичних гіркот, то має добре виражену протизапальну та антимікробну дію. При цьому він посилює функцію травних залоз. Ефірне масло має секреторну дію, збуджує нервову систему.

Учень 2. Звіробій звичайний люди називають «травою від 99 хвороб». І справді: він входить до складу лікувальних зборів проти багатьох хвороб. Це багаторічна трав’яниста рослина з відростаючими щороку стеблами. Стебла прямі, заввишки 30-100 см, двогранні, вгорі розгалужені. Листки овальні або довгасті. Квітки яскраво-жовті, з бурими цяточками, зібрані в щитоподібні суцвіття. Плід – багато насіннєва коробочка, що розкривається. (Демонстрація слайдів презентації). Ця рослина росте повсюдно: в лісових посадках, при польових дорогах, на схилах, сухих луках, у заростях. Збирають під час цвітіння, зрізуючи верхні частини стебел із листками й відгалуженнями. Сушать звіробій звичайний у затінку.

        Препарати із звіробою мають добре виражені антисептичні властивості.

        Надзвичайно високу антибактеріальну активність (1:2500000-5000000) виявляють кислі речовини звіробою.

Учень 2. Гірчак зміїний (Polygonum bistorta) – це багаторічна трав’яниста рослина, що належить до родини Гречкові. Цвіте з кінця травня до середини липня. Росте на болотах, лугах, вологих лісових галявинах. Це цінна медоносна, дубильна та лікарська рослина. (Демонстрація слайдів презентації).

        Зокрема, екстракт коренів гірчака зміїного пригнічує ріст більшості клінічних штамів стафілококів, ніж, наприклад, препарат хлорофіліпт, який успішно використовують при гнійникові-септичних захворюваннях.

         Екстракт кореневищ гірчака зміїного пригнічує ріст понад 90% штамів стафілококів.

Учень 4. М’ята перцева (Mentha piperita) – багаторічна трав’яниста рослина, що належить до родини Глухокропивових порядку Губоцвіті. В нашій місцевості м’ята перцева росте в садках, на городах. Окрім того цю рослину розводять і як лікарську рослину.

         Це гібридний вид м’яти (отримана шляхом схрещування м’яти водяної і кучерявої або зеленої). Кореневище цієї рослини стелиться і дає пагони. Стебло чотиригранне, галузисте, близько 0,5 м заввишки. Листки супротивні, коротко черешкові. Квіти дрібні, червоно-фіолетового кольору, розміщені кільцями, зближені у густі колосоподібні суцвіття на верхівках стебла й гілок. (Демонстрація слайдів презентації). Лікарською сировиною м’яти перцевої є листки. Адже саме у листках і суцвіттях цієї рослини міститься ефірна олія (0,8-3,5%) (основним компонентом якої є ментол і ментон. Збирають м’яту у липні-серпні у фазі бутонізації і на початку цвітіння, при зацвітанні головних квіток. Препарати м’яти перцевої мають спазмолітині та знеболювальні властивості, а також діють як активний антисептичний засіб.

          Настоянка м’яти перцевої має гарно виражену антимікробну дію, що пригнічує ріст 88% бактерій.

Учень 4. Евкаліпт (Eucaliptus globosus) – вічнозелене дерево, що належить до родини Миртових. (Демонстрація слайдів презентації). Головна терапевтична властивість евкаліпта – антисептична. Його препарати згубно діють на стрептококи та стафілококи, паличку черевного тифу, паличку дизентерії. Спиртовий екстракт евкаліпта (хлорофіліпт) пригнічує ріст понад 63% штамів стафілококів.

V. Узагальнення та систематизація знань

Керівник гуртка. Таким чином, ви переконалися в тому, що рослини є перспективним джерелом для отримання протимікробних засобів. У зв’язку з цим важливе значення має наявність достатньої кількості лікарської сировини для їх виготовлення. Україна і, зокрема Полтавщина, завдяки своїм природно-кліматичним умовам є одним із регіонів Європи, багатих на екологічно чисті лікарські рослини.

         Діти, пам’ятайте, що: «Навчання  - найкраща у світі гра розвага…». Тому зараз у кожного з вас є чудова нагода випробувати в ролі знавця цілющих властивостей лікарських рослин, позмагатися з ровесниками, адже істина пізнається у порівнянні. І врешті, ви зможете довести самому собі, що знання – це сила. Бажаю вам успіхів!

VI. Підбиття підсумків

Керівник гуртка. Ми не завжди помічаємо красу природи, бо кудись поспішаємо, завжди чимось зайняті. Варто лише зупинитись, поглянути навколо – й у звичайному можна знайти незвичайне!

Людина в світ прийшла любити

Великих звірів та малих.

Любіть цей світ, щоб жити!

Добро творіть ви на Землі!

Звертаюся до совісті людської:

«Збережемо рослинку, збережемо тваринку!»

Керівник гуртка. Я дякую вам за співпрацю! До побачення! До нових зустрічей!

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Український календар. Спілкуємося українською

Погода

Друзі сайту
 • Відділ освіти Миргородської райдержадміністрації
 • Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського
 • Блог методиста Миргородського РМК Рожко Інни Сергіївни

 • Архів записів

  Copyright MyCorp © 2018 Конструктор сайтів - uCoz